Piątek, 9 grudnia 2022. Imieniny Anety, Leokadii, Wiesława

"Odkrywamy polskość Malborka w stulecie odzyskania niepodległości"

2018-06-27 11:22:46 (ost. akt: 2018-06-27 11:34:49)

Malborskie Centrum Kultury i Edukacji zaprasza Mieszkańców Malborka do wzięcia udziału w uroczystościach i wysłuchania serii wykładów historycznych, związanych z historią naszego miasta, które zaprezentowane zostaną w związku z realizacją projektu dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Malborskie Centrum Kultury i Edukacji pozyskało dofinansowanie na realizację projektu "Odkrywamy polskość Malborka w stulecie odzyskania niepodległości" w ramach programu "Kultura-Interwencje 2018".

Pod tablicą upamiętniającą wydarzenia z 11 lipca 1920 r. na Starym Mieście w Malborku, odbędą się uroczystości patriotyczne, wzbogacone o koncert piosenki patriotycznej z akompaniamentem na żywo oraz recytacje. Koncert wykonają wspólnie malborska młodzież i seniorzy. W czasie koncertu wszyscy zebrani zostaną zaproszeni do wspólnego wykonania pełnego Hymnu oraz innych utworów patriotycznych. Dla potrzeb przeprowadzenia tej części uroczystości, członkowie działającego w Malborku Stowarzyszenia Kombatanckiego „Młody Las” opracują śpiewniki z pieśniami patriotycznymi, które zostaną przez nas wydrukowane w formie broszur i rozdane uczestnikom uroczystości. Śpiewniki te mieszkańcy będą mogli zachować i wykorzystać w czasie innych uroczystości patriotycznych, w tym Święta Niepodległości.

Po zakończonych pod tablicą plebiscytową uroczystościach, w sali konferencyjnej położonego nieopodal budynku należącego do Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji – Szkoły Łacińskiej, odbędzie się cykl wykładów historycznych. Podczas otwartej dla każdego zainteresowanego mieszkańca konferencji „Odkrywamy polskość Malborka w stulecie odzyskania niepodległości” , będziemy odkrywać polską historię miasta, ważne postacie, które budowały tę polską tożsamość na tych terenach, takie jak hrabia Sierakowski, ks. W. Łęga i inni. Opiekę merytoryczną nad konferencją objęło Muzeum Zamkowe w Malborku, co gwarantuje rzetelność historyczną i wysoki poziom merytoryczny prezentacji. Mieszkańcy nie tylko będą mogli wysłuchać wykładów i uczestniczyć w dyskusji, ale również, kilka miesięcy później, w listopadzie, zaopatrzyć się w bezpłatny egzemplarz wydawnictwa pokonferencyjnego. Egzemplarze wydawnictwa zostaną również przekazane do wszystkich bibliotek powiatu malborskiego.

http://m.82-200.pl/2018/06/orig/ulotka-3218.jpg