Wtorek, 17 maja 2022. Imieniny Brunony, Sławomira, Wery

"Ja nie widzę ciebie, ty zobacz mnie!" - kampania społeczna z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski

2017-10-18 10:54:16 (ost. akt: 2017-10-18 10:56:55)

Uczniowie z oddziałów gimnazjalnych SP 2 na Piaskach, wzięli udział w kampanii społecznej z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski "Ja nie widzę ciebie, ty zobacz mnie!". Celem akcji było przygotowanie młodzieży do udzielenia właściwej pomocy osobom z dysfunkcjami wzroku, zauważenie ich potrzeb, problemów i możliwości oraz zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych.

W czwartek, 12 października 2017, uczniowie z klasy 3b oddziału gimnazjalnego Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ignacego Krasickiego w Malborku gościli na lekcji wychowawczej panią Justynę Rogowską, absolwentkę SP2 i G2, a obecnie prezes Fundacji Otwarty Świat dla Wszystkich. Spotkanie zostało zorganizowane z okazji Światowego Dnia Wzroku oraz Międzynarodowego Dnia Białej Laski. Pani Justyna opowiedziała o życiu osób słabo widzących i niewidomych, a także opowiedziała o projekcie "Odkrywamy 60 Pomników Historii Polski. Integracja społeczna osób zagrożonych wykluczeniem w dostępie do kultury.” Uczniowie mogli zapoznać się z publikacją napisaną zarówno alfabetem Braille’a, jak również taką samą publikacją w czarnodruku.

Pani Justyna opowiedziała o swojej pracy na Uniwersytecie Gdańskim, a także wyjeździe do Ugandy w Afryce.

Uczniowie z klas IIA, IIb i IIIa oraz uczniowie uczęszczający na lekcje etyki zapoznali się z filmem edukacyjnym "N jak niewidomy, czyli jak pomóc osobie z dysfunkcją wzroku" oraz wzięli udział w improwizowanych scenkach jak pomóc osobie niewidomej na ulicy, w autobusie i sklepie. Obecność pani Justyny Rogowskiej była wielką radością dla nauczycieli oraz dyrekcji, którzy bardzo serdecznie wspominali czas, gdy była ona uczennicą naszej szkoły.

Lidia Krzyżosiak