Wtorek, 23 kwietnia 2024. Imieniny Ilony, Jerzego, Wojciecha

W „mundurówce” o stanie wojennym

2016-12-21 11:39:31 (ost. akt: 2016-12-21 12:00:34)

Młodzież ZSP4 uczciła 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, przedstawiając montaż słowno-muzyczny nawiązujący do tamtych tragicznych wydarzeń. Po wystąpieniu wicedyrektora szkoły Waldemara Miszkiewicza, który omówił tło historyczne grudnia 1981 roku, młodzież rozpoczęła swoją prezentację.

W nastrój powagi wprowadziła widzów Martyna Mierzwicka, wykonując porywająco klasyczny już dzisiaj utwór Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”. Atmosferę z dawnych lat przypominała ustawiona imitacja sklepu, w którym można było zaopatrzyć się w ocet, oranżadę i denaturat /oryginalny z lat osiemdziesiątych!/. Pojawił się także komitet kolejkowy – Daria Jabłońska, Martyna Sobczyk i Wiktoria Kozłowska wystąpiły w krótkiej scence obrazującej „przejściowe kłopoty w zaopatrzeniu sklepów”. Podsumowaniem inscenizacji było wykonanie „Psalmu stojących w kolejce” – jednego z utworów z legendarnej płyty „Kolęda nocka” z tekstami Ernesta Brylla.

Informacje o wprowadzeniu stanu wojennego w nocy z 12/13 grudnia zebrani usłyszeli oglądając fragment wystąpienia telewizyjnego generała Wojciecha Jaruzelskiego – głównego architekta komunistycznego reżimu.

Wspomnienia o smutnych świętach Bożego Narodzenia tamtego czasu oraz pamięć ofiar stanu wojennego przywołała Julia Rybak wykonaniem „Kolędy dla nieobecnych” autorstwa Zbigniewa Preisnera. Wzruszenie ogarnęło wiele osób. Całość prezentacji przeplatała narracja o życiu Polaków w ciągu trwającej prawie 3 lata „nocy generała”. Pamiątkę dla uczniów stanowiły kopie kartek na zakupy, które wzbudziły spore zainteresowanie. Większość widziała ten szczególny rekwizyt PRL-u po raz pierwszy.

Do dzisiaj liczbę ofiar stanu wojennego szacuje się na około 150 osób, większość sprawców tej zbrodni nie poniosła żadnej odpowiedzialności za swoje czyny.
Materiał ZSP4, fot.archiwum szkoły