Czwartek, 25 kwietnia 2024. Imieniny Jarosława, Marka, Wiki

Spotkanie klas politechnicznych z Politechniką Gdańską

2016-12-19 11:13:11 (ost. akt: 2016-12-19 11:25:52)

Dnia 28 listopada uczniowie Gimnazjum nr 3 klas IP, IIP oraz IIIP pod opieką A.Szynaki, E.Gałki, J.Szumały odwiedzili Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej. Uczniowie uczestniczyli w ciekawych wykładach oraz zajęciach laboratoryjnych.

Młodzi chemicy na zajęciach w laboratorium prowadzeni przez dr inż. Annę Mietlarek – Kropidłowską i jej pomocników poznali pojęcie hydratu i wykonywali doświadczenia z uwodnionym chlorkiem kobaltu (II). Dążyli do uzyskania bezwodnego CoCl2 . W tym celu ogrzali CoCl2*6H2O , przy czym barwa zawartości probówki zmieniła się z różowej na niebieską. Okazało się, że ten związek wykorzystuje się np. w żwirku dla kotów. Następnie uczniowie w innym doświadczeniu zważyli masę siarczanu (VI) miedzi (II) – woda (1/5) i sprawdzali empirycznie ubytek masy spowodowany prażeniem substancji.

Nie obyło się bez tradycyjnych wykładów przygotowanych przez wspaniałych wykładowców PG. Pierwszy poprowadził mgr inż. Antoni Konitz pt.”Leki przeciwbólowe” Wykładowca przybliżył działanie leków na różnych poziomach. Centralnie - wpływają na centralny system nerwowy, hamując proces analizy sygnałów bólowych docierających z uszkodzonego miejsca ciała do mózgu. Należą do nich tzw. opioidy (np.morfina, kodeina, tramadol) –oraz obwodowo-leki te oddziałują na same nerwy czuciowe oraz włókna bólowe. Zapobiegają uwrażliwieniu receptorów bólowych, bo hamują miejscowo syntezę prostaglandyn. Prowadzący również przedstawił uczniom historię syntez pierwszych leków, np. paracetamolu i aspiryny. Przybliżył między innymi prehistorię farmacji, izolacji pierwszych substancji czynnych ze źródeł naturalnych np. izolację morfiny czy chininy, teorię „ siły życiowej” itp.

Drugi wykład pt.”Samochód elektryczny” przedstawił prof. dr hab. inż. Wojciech Chrzanowski. Na tym spotkaniu gimnazjaliści dowiedzieli się, że na przełomie XIX i XX wieku, w USA sprzedano 4200 samochodów , z czego 38% to elektryczne, 22% benzynowe , a resztę stanowiły parowe. Ich ceny wynosiły $5000-$6000. Do roku 1912 zarejestrowanych zostało 34 000 samochodów. Ciekawostką był również skład spalin. Najwięcej -bo aż 78%- jest N2. Przy okazji w sposób ciekawy i zrozumiały Pan Dziekan przybliżył pojęcie ogniw, ich rodzajów i co się dzieje podczas elektrolizy. Zaznajomił z pracą akumulatora samochodowego i czym on się różni od baterii.
Tym wykładem uczniowie zakończyli poniedziałkowy wyjazd na Politechnikę i czekają już z niecierpliwością na następny w lutym. Każdy z wyjazdów jest inny, ale równie ciekawy i radosny. Smutne jest niestety, że w następnym roku szkolnym możemy już nie mieć tych spotkań i niezapomnianych wrażeń.

Przygotowała: Nikola Langowska IIP